TOMASZ PRZYBECKI
01-11-2023

Proces za wybory kopertowe c.d.

Aktualizujemy losy procesu, jaki mec. Tomasz Przybecki wytoczył Poczcie Polskiej S.A. za bezprawne wykorzystanie jego danych przy organizacji tak zwanych wyborów kopertowych w 2021 roku.

Przypominamy, że partner kancelarii adwokat Tomasz Przybecki pozwał Pocztę Polską S.A. o zadośćuczynienie w kwocie 1000 zł oraz przeprosiny w związku z naruszeniem jego danych osobowych, którymi poczta posłużyła się przy organizacji wyborów prezydenckich w 2021 roku. Mimo że ostateczne nie doszło do przeprowadzenia wyborów kopertowych, Poczta Polska zdążyła pozyskać dane wyborców ze zbioru PESEL a w niektórych gminach również ze spisu wyborców. W przypadku mec. Przybeckiego poczta potwierdziła przetwarzanie jego danych i zadeklarowała ich usunięcie, argumentując, że ostatecznie nie doszło do przeprowadzenia wyborów kopertowych. Sądy administracyjne uznały za nieważne akty administracyjne wydane przez premiera na podstawie których poczta zabrała się do organizacji wyborów.

 

Po 1,5 rocznym procesie wciąż daleko do rozstrzygnięcia. Mimo przeprowadzonych wszystkich dowodów sąd zniósł rozprawę wyznaczoną na październik i wyznaczył nowy termin na maj 2024 roku. W tej sytuacji powodowi nie pozostało nic innego jako złożenie skargi na przewlekłość postępowania i liczyć na rozpoznanie sprawy w rozsądnym terminie tak, aby prawo do sądu pozostało rzeczywistym a nie pozornym prawem podmiotowym.

Tomasz Przybecki reprezentowany jest w tym pilotażowym procesie przez wspólniczkę kancelarii mec. Monikę Ratajczak.