TOMASZ PRZYBECKI
MARTA CEGLARZ-BOROWSKA
07-11-2023

Proces w sprawie zamku w Stobnicy

Dziś rozpoczął się proces karny w sprawie zamku w Stobnicy, w którym mecenas Tomasz Przybecki broni głównego projektanta.

Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Obornikach ruszył proces karny dotyczący medialnej budowy zamku w Stobnicy, gmina Oborniki. Aktem oskarżenia objęci zostali inwestorzy, główny projektant oraz urzędnicy organów administracji budowlanej i nadzoru budowlanego. Sprawa od kilku lat jest przedmiotem zainteresowania mediów i opinii publicznej. Zdaniem prokuratury budowa zamku prowadzona była z naruszeniem przepisów a stawiane zarzuty karne dotyczą przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko środowisku oraz tzw. przestępstw urzędniczych. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Mecenas Tomasz Przybecki jest obrońcą głównego architekta, który złożył na rozprawie wyjaśnienia. W ocenie obrony cała sprawa ma charakter czysto administracyjny, a stawiane klientowi zarzuty są niezasadne.

Na wcześniejszym etapie procesu Sąd Rejonowy w Obornikach umorzył postępowanie wobec inwestorów i projektanta, powołując się na brak znamion czynu zabronionego, jednak po zażaleniu prokuratury Sąd Okręgowy w Poznaniu uchylił postanowienie i nakazał przeprowadzenie pełnego procesu, w którym dokładnie zbadane mają być wszystkie stawiane zarzuty.

Więcej w materiałach prasowych:

https://www.pap.pl/aktualnosci/rozpoczal-sie-proces-karny-ws-budowy-tzw-zamku-w-stobnicy

https://next.gazeta.pl/pieniadz/7,188932,30379322,sprawa-zamku-w-stobnicy-znow-w-sadzie-niezwykle-wyjasnienia.html

(Zdjęcie: Emil Wojtysiak, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)