WIKTOR DZIĘCIOŁ
TOMASZ PRZYBECKI
27-03-2024

Usunięcie skradzionych kursów online ze strony naruszyciela

Kancelaria przeprowadziła skuteczną akcję usuwania skradzionych kursów on-line autorstwa naszego Klienta ze strony naruszyciela.

Do kancelarii zgłosił się twórca kursów on-line z branży medtech. Niektóre z jego kursów zostały bezprawnie pobrane, a następnie umieszczone na angielskojęzycznej stronie internetowej, gdzie użytkownicy mogli je za opłatą ściągnąć.

Ustalenie kim jest właściciel domeny internetowej okazało się niemożliwe bez czekania na organa ścigania. Dane kontaktowe nie były podane na stronie internetowej, ani na dowodzie zakupu kursów. W związku z powyższym kancelaria zdecydowała się zwrócić bezpośrednio do hostingodawców, do których zostały wysłane monity z powołaniem na odpowiednie przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jednocześnie kancelaria wystosowała odpowiednie pismo do operatora wyszukiwarki

Google w celu pogorszenia pozycjonowania linków prowadzących do skradzionych kursów. Skradziony content został usunięty ze strony naruszyciela w ciągu kilku dni.

Co ciekawe, w toku badania sprawy zespół kancelarii natknął się na kilka innych stron, gdzie oferowane są te same skradzione kursy. Sprawa nie jest więc zakończona.

Sprawę prowadził zespół: aplikant rzecznikowski i adwokacki Wiktor Dzięcioł i adwokat Tomasz Przybecki.