Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną firm i osób fizycznych, zarówno na zasadzie stałej współpracy, jak i prowadzenia indywidualnych spraw w większości dziedzin prawa. W codziennej pracy współpracujemy z rzeczoznawcami, doradcami podatkowymi, notariuszami i specjalistami z wielu dziedzin. Zapewniamy obsługę prawną w języku niemieckim i angielskim
Poruszamy się biegle w wielu obszarach prawa, istnieją jednak dziedziny, które dominują w działalności kancelarii. Należą do nich:
Absolwent Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. W latach 2000-2005 odbył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2001-2003 studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2003-2004 stypendium zagraniczne na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Zurychu (Szwajcaria). W roku 2005 przyjęty na aplikację sądową.
W latach 2006-2009 odbył aplikację adwokacką przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej, zakończoną egzaminem adwokackim. Karierę prawniczą rozpoczął w 2003 roku, najpierw w jednej z renomowanych kancelarii poznańskich, a od 2010 roku we własnej kancelarii. W kancelarii nadzoruje pion zajmujący się nieruchomościami i procesem inwestycyjnym oraz dział prawa własności intelektualnej ze szczególnym uwzględnieniem rynku filmowego. Posługuje się językiem angielskim i niemieckim. Prywatnie zajmuje go gra w tenisa, piłkę nożną i czytanie.
Wyrokiem z dnia 24 sierpnia 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę złożoną przez prawników kancelarii i uchylił decyzje organów obu instancji odmawiające wydania warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hotelu. Organy administracji budowlanej nie dopuszczały takiej inwestycji, wskazując na brak możliwości wyznaczenia nowej linii zabudowy oraz konieczność zachowania ładu przestrzennego w okolicy jeziora. Sąd zaprezentował odmienny punkt widzenia, słusznie wywodząc, że decyzja o warunkach zabudowy stanowi akt administracyjny związany, a nie uznaniowy, a zatem „(…) organ administracji publicznej w sprawie o ustalenie warunków zabudowy nie ma uprawnień kształtujących (takich jakie przysługiwałyby mu przy realizacji władztwa planistycznego) i ma obowiązek załatwić wniosek pozytywnie, gdy stwierdzi brak naruszenia przepisów prawa w tym spełnienia warunku dobrego sąsiedztwa.” Wójt/burmistrz/prezydent nie może zatem odmówić wydania warunków zabudowy, powołując się na ogólne, pozaustawowe przesłanki albo ogólną definicję ładu przestrzennego – te pojęcie podlega bowiem ochronie w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sąd w korzystnym dla naszego Klienta wyroku podkreślił również, że „celem decyzji o warunkach zabudowy nie jest kształtowanie ładu przestrzennego, a jedynie ustalenie czy w świetle zastanego sposobu zabudowania działek w obszarze analizowanym dopuszczalna jest zabudowa proponowana przez inwestora”. Zgodzić należy się, że optymalnym narzędziem do kształtowania ładu przestrzennego jest plan miejscowy. Jeżeli jednak dana gmina planu nie uchwaliła, to nie może tylnimi drzwiami, w ramach orzekania o warunkach zabudowy, prowadzić szerokiej polityki przestrzennej. I o tym jest właśnie komentowane orzeczenie.
Wczoraj sąd rejonowy uwzględnił powództwo naszego klienta, który pozwał współwłaścicielkę nieruchomości o złożenie rachunku z zarządu nieruchomościami wspólnymi. Kilka lat temu współwłaściciele ustalili, że zarząd wspólnymi nieruchomościami będzie sprawowała jedna z nich samodzielnie. Po kilku latach nasz klient zauważył pewne nieprawidłowości w prowadzeniu zarządu. Początkowo prawnicy z naszej kancelarii próbowali uzyskać wyjaśnienia i szczegółowe sprawozdanie z zarządu nieruchomościami w trybie negocjacji, jednak nie przyniosło to rezultatu. Finalnie prawnicy z naszej Kancelarii złożyli pozew o zobowiązanie do złożenia sprawozdania z zarządu nieruchomościami za cały okres jego sprawowania. Roszczenie zostało oparte na art. 208 Kodeksu cywilnego. W pozwie oraz podczas rozprawy prawnicy z naszej Kancelarii celnie argumentowali, że druga współwłaścicielka sprawowała zarząd oraz, że przez cały ten okres nie składała naszemu klientowi rachunku z zarządu. Mimo kontrargumentacji pełnomocników pozwanej, którzy wskazywali, że współwłaściciele nie zawarli pisemnej umowy o powierzeniu zarządu nad nieruchomościami, przez co pozwana nie jest związana do składania rachunku z zarządu, Sąd uwzględnił powództwo. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd zgodził się z argumentacją podniesioną przez naszych prawników i podkreślił, że w tym postępowaniu badaniu podlega jedynie fakt sprawowania zarządu nad nieruchomościami. Bez znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy pozostają okoliczności i podstawa powierzenia zarządu jak i to czy w trakcie jego sprawowania inni współwłaściciele mieli dostęp do nieruchomości. Sąd zobowiązał pozwaną do złożenia rachunku z zarządu na piśmie za cały okres jego sprawowania. Rachunek ma obejmować zestawienie podejmowanych czynności oraz wpływów i wydatków wraz z potrzebnymi dowodami księgowymi.
Kancelaria zajmowała się obsługą prawną produkcji filmowych, które pojawią się w 2022 roku na festiwalu filmowym w Cannes. Pierwszym z nich jest „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, który opowiada o historii walijskich bliźniaczek porozumiewających się ze sobą telepatycznie. Film zawalczy w sekcji konkursowej Un Certain Regard, która ma na celu wyłonienie ekranizacji wyróżniającej się nieoczywistym spojrzeniem na świat i oryginalnym stylem. Drugim filmem jest „EO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, opowiadający historię osła przemierzającego drogę z polskiego cyrku do włoskiej rzeźni. Obraz ten nawiązuje do klasyka kinowego Roberta Bressona „Na los szczęścia, Baltazarze!” Film znalazł się wśród 18-stu kandydatów walczących o Złotą Palmę – czyli najwyższą nagrodę przyznawaną najlepszemu filmowi na festiwalu.
W ostatnim czasie Kancelaria po raz kolejny reprezentowała właściciela działek gruntu, które zostały przejęte przez Skarb Państwa pod drogi publiczne, w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek naszego klienta. Tym razem sprawa dotyczyła przejęcia działek gruntu przez gminę Rokietnica. Wywłaszczenie gruntu pod drogę publiczną następuje za zapłatą odszkodowania. Celem ustalenia wysokości odszkodowania, odbyły się negocjacje między dotychczasowym właścicielem działek a gminą, które jednak nie pozwoliły na uzyskanie satysfakcjonującej kwoty. W ocenie Kancelarii oraz naszego klienta zaproponowana kwota była rażąco niska. Kancelaria wszczęła postępowanie przed Starostą Poznańskim, które miało określić wysokość odszkodowania. Finalnie, w wyniku podjętych przez zespół Kancelarii działań, nasz klient uzyskał prawie trzykrotnie wyższe odszkodowanie.