Zmiany w prawie – koniec dzielenia lokali w budynkach jednorodzinnych?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w budynku mieszkalnym jednorodzinnym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych. Przepisy ustawy o własności lokali przewidują, że dla ustanowienia odrębnej własności lokalu wymagane jest uzyskanie zaświadczenia starosty o samodzielności lokalu – przepisy nie przewidują jednak obowiązku badania przez starostę tego, ile samodzielnych lokali zostanie lub zostało już wyodrębnionych w budynku, który wybudowany został jako jednorodzinny. Ta luka w przepisach wykorzystywana była przez inwestorów, którzy na gruntach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną wznosili duże budynki mieszkalne jednorodzinne w taki sposób, aby można było w nich łatwo wydzielić np. sześć lokali mieszkalnych, a następnie – po zakończeniu budowy budynku jednorodzinnego – uzyskiwali zaświadczenia o samodzielności lokali w budynku i ustanawiali ich odrębną własność. Budynki jednorodzinne stawały się faktycznie wielorodzinnymi, mimo, iż nie spełniały wynikających z przepisów wymogów dla takich budynków. Aby zwalczać takie działania, w uchwalonej niedawno ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, wprowadzono przepisy zmieniające ustawę o własności lokali. Zgodnie z dodanym ust. 1a do art. 2 ustawy o własności lokali, ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego będzie możliwe jedynie zgodnie z ustaleniami miejscowego planu albo treścią decyzji o warunkach zabudowy oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Nowelizacja ma wyeliminować przypadki wyodrębniania w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych więcej niż dwóch lokali i faktycznego przekształcania ich w budynki wielorodzinne. Ustawa została przekazana do podpisu Prezydenta i ma wejść w życie po 30 dniach od momentu jej opublikowania. Jej wejście w życie będzie istotne dla inwestorów realizujących budowę budynków jednorodzinnych z zamiarem „przekształcenia” ich w wielorodzinne oraz dla potencjalnych nabywców lokali w budynkach wybudowanych jako jednorodzinne.

Unieważnienie planu zagospodarowania przestrzennego - wyrok WSA